Devetošolci smo se 16. oktobra 2024 še četrto leto zapored v sklopu dnevov evropske kulturne dediščine sprehodili po naši prestolnici. Tokrat smo spoznali 11 točk, ki so povezane s slikarjem Rihardom Jakopičem, po katerem je poimenovana naša šola.
Začeli smo pred šolo, kjer stoji kip slikarja, nato smo se v Tivoliju sprehodili čez Jakopičev drevored in Jakopičevo sprehajališče. V tem obeležju smo si ogledali fotografsko razstavo, preden smo pot nadaljevali proti mestu, kjer je nekoč stal Jakopičev paviljon, ki je bil upodobljen na bankovcu za sto tolarjev. Likovno razstavišče so ob prestavitvi železniške proge podrli, zato danes v čast slikarju na tem mestu stoji bronasti spomenik. Izvedeli smo, katera njegova dela hranijo v Moderni in Narodni galeriji, da je pogosto upodabljal Križevniško cerkev, ker jo je videl skozi okno svojega doma, ter da je po njegovem očetu poimenovan vrt, kjer je imel umetnik svoj slikarski atelje, danes pa je tam emonski muzej na prostem. Pred trnovsko cerkvijo pa smo med štirimi kipi slovenskih impresionistov poleg Ivana Groharja, Matije Jame in Mateja Sternena zagledali še kip Riharda Jakopiča.
Obisk vseh točk nam je omogočil, da smo umetnika spoznali v novi luči in začeli ceniti svojo kulturno dediščino. S ponosom bomo še naprej nosili ime »jakopičevci«.