- in 12. novembra 2024 smo sedmošolci imeli kulturni dan v okviru projekta Rastem s knjigo. Obiskali smo Knjižnico Šiška in Vodnikovo domačijo – učenci 7. a in 7. b v ponedeljek, 11. 11., učenci 7. c pa v torek, 12. 11.
V Knjižnici Šiška nam je knjižničarka ga. Mojca Poberaj predstavila projekt Rastem s knjigo. Z njo smo se pogovarjali o obiskovanju knjižnic in branju. Zanimalo jo je, ali sploh radi beremo in katere teme nas zanimajo, saj vsak lahko najde knjigo zase. Knjigo najlaže hitro najdemo po ključnih besedah v sistemu COBISS, lahko pa so nam v pomoč tudi piktogrami – slikovne oznake, ki jih imajo knjige na svojem hrbtu (tako lahko najdemo npr. detektivske, kriminalne in problemske knjige, knjige o športu, znanosti …). Znanstveno je dokazano, da ljudje, ki radi in veliko berejo, bogatijo svoj besedni zaklad, razvijajo domišljijo, bolj pa so tudi uspešni v pisanju. Knjiga v primerjavi s filmom ves čas spodbuja našo domišljijo, pri filmu pa to ni tako izrazito. Povabila nas je tudi na različne dogodke, ki se tedensko odvijajo v knjižnici, na primer na likovno in filozofsko delavnico. Predstavila nam je knjigo Mateje Gomboc Sposojena babica Štefi, ogledali pa smo si tudi kratek predstavitveni film o knjigi. To knjigo je vsak od nas dobil kot knjižno darilo v okviru projekta Rastem s knjigo.
Kulturni dan smo nadaljevali v Vodnikovi domačiji, kjer se je pesnik Valentin Vodnik rodil 3. februarja 1758. V prostoru za prireditve nam je ga. Katja Preša ob sličicah predstavila njegovo življenje in delo. Bil je najstarejši od osmih otrok in ker je bil zelo nadarjen in vedoželjen, so ga poslali v samostan. Postal je duhovnik in bil eden prvih, ki so se povzpeli na Triglav. Bil je prijatelj najbogatejšega Ljubljančana, Žige Zoisa. Kot zanimivost nam je povedala, da je imel baron Zois doma dva primerka človeške ribice. V bogati Zoisovi knjižnici sta se Valentin Vodnik in Žiga Zois srečevala še z ostalimi pomembnimi slovenskimi razsvetljenci: z Jernejem Kopitarjem, Antonom Tomažem Linhartom in Jurijem Japljem. Vodnika smo spoznali tudi kot prevajalca kuharskih knjig, pisca slovarjev, učbenikov, urednika prvega časopisa v slovenščini Lublanske novice, ugankarja … Tudi sami smo poskusili uganiti nekatere več kot dvesto let stare uganke. Izvedeli smo še, kako so časopisi nastajali nekoč in kako nastajajo danes ter si ogledali filmček o nastajanju knjige in ilustracij. V stavbi smo si ogledali še ostale prostore, zunaj, pred hišo, pa kamnito mizo in spominsko ploščo Valentinu Vodniku.
Iz Vodnikove domačije smo se vrnili v šolo in še dve šolski uri nadaljevali projekt Rastem s knjigo z učiteljicami slovenščine. Spoznali smo, kdo sta pisateljica Mateja Gomboc in ilustrator Jaka Vukotič, kaj so sestavni deli vsake knjige in kako se imenujejo. Prebrali smo si avtoričin nagovor v knjigi Sposojena babica Štefi ter se podali na pot skupnega glasnega branja in pogovora o prebranem. Nato je vsak nadaljeval še s samostojnim tihim branjem. Knjigo bomo v letošnjem šolskem letu prebrali tudi za domače branje in se medpredmetno povezali z likovno umetnostjo, tako da bomo del zgodbe likovno upodobili v nekaj kadrih stripa.